Regent Profiles

BRINT RYAN
Chairman, UNT System Board of Regents

G. Brint Ryan of Dallas, Texas, was first appointed to the UNTS Board of Regents in 2009 and has served as the Board’s Chairman since 2013. He was reappointed in 2015, and his term expires in May 2021.  View more...

MARY DENNY
Mary Denny of Aubrey, Texas, was appointed to the Board in 2018 and her term expires in May, 2023.  View more...

 

MILTON B. LEE
Milton Lee of San Antonio was first appointed to the Board in 2013, and reappointed in 2018. His term expires in May 2023.  View more...

 

A.K. MAGO
A.K. Mago of Dallas, Texas, was appointed to the Board in 2015, and his term expires in May 2021. He holds an MBA from the University of Texas at Dallas andis its distinguished alumnus. View more...

CARLOS MUNGUIA
Carlos Munguia of University Park, Texas, was appointed to the Board in 2018, and his term expires in May 2023.  View more...

 

RUSTY REID
Rusty Reid of Fort Worth, Texas, was appointed to the Board in 2013, and his term expires in May 2019.  View more...

 

GWYN SHEA
Gwyn Shea of Irving, Texas, was appointed to the Board in 2007 and reappointed in 2013. Her term expires in May 2019.  View more...

 

B. GLEN WHITLEY
Glen Whitley of Hurst, Texas, was appointed to the UNT Board of Regents Board in 2013, and his term expires in May 2019.  View more...

 

LAURA WRIGHT
Vice Chairman, UNT System Board of Regents

Laura Wright of Dallas, Texas, was appointed to the Board in November of 2015 and her term expires in May 2021.   View more...

AMANDA PAJARES
Amanda Pajares of Bartlett, was appointed to the Board in 2018, and her term expires on May 31, 2019.  View more...